+ * -
امروز 8 فروردين ماه ، 1396
سهراب سپهری | Sohrab Sepehri: تالار گفتمان

تالار گفتگوی سايت دوستداران سهراب سپهري :: نمايش موضوعات - شعر پیغام ماهی ها

شعر پیغام ماهی ها

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

تالار گفتگوی سايت دوستداران سهراب سپهري صفحه اول انجمن -> اشعار

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

sabzineh
کاربر جدید
کاربر جدید

وضعيت: آفلاين
9 دي ماه ، 1389
تعداد ارسالها: 15
امتياز: 0
تشکر کرده: 4
تشکر شده 10 بار در 6 پست

ارسالارسال شده در: آدینه، 13 اسفند ماه ، 1389 11:55:50    موضوع مطلب: شعر پیغام ماهی ها پاسخ همراه با اعلان

سلام دوستان عزیز
لطفا نظراتتون رو درباره شعر " پیغام ماهی ها " بنویسید. من در جایی خوندم که این شعر مفهومی کاملا عارفانه داره و سهراب در قالب ماهی (که نماد عارف و سالک در ادبیات ما هست ) درباره ی روبرو شدن با خویشتن خویش در تنهایی ( رفته بودم سر حوض تا ببینم شاید ، عکس تنهایی خود را در آب..) صحبت می کنه . خوشحال میشم اگه نظراتتونو درباره ی این شعر بخونم

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي
کاربرانی که برای این ارسال از sabzineh تشکر کرده اند renegade, saba88saba
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
sabzineh(يكشنبه، 22 اسفند ماه ، 1389 12:03:36),  

mirror
کاربر جدید
کاربر جدید

14 اسفند ماه ، 1389
تعداد ارسالها: 2
تشکر کرده: 0
تشکر شده 4 بار در 1 پست

ارسالارسال شده در: شنبه، 14 اسفند ماه ، 1389 20:41:56    موضوع مطلب: پاسخ همراه با اعلان

دقیقاٌ... من فکر می کنم این شعر کاملا عارفانه است. سهراب در قالب ماهی از سختیهایی که یک عارف تحمل می کند تا به عشق معنوی برسد سخن می گوید.
سختیهایی که از حد آدم های عادی و زمینی گذشته... این سختیها به منزله نبود آب برای ماهی است، شاید هم بیشتر... ودر آخر سهراب مثل بقیه عرفا که خود را
عارف واقعی نمی دانند (حتی اگر هم باشد) از دیگری طلب می کند که پیغامش را به خدا برساند.... البته خدای سهراب فرق دارد... خدای او در آسمانهای دور نیست.
خدایش در همین نزدیکیست، لای این شبو ها ، پای آن کاج بلند... اما ترجیح می دهد پیغام این ماهی را مخاطب به خدایش برساند.

با تشکر
                                                                                                                                                                               mirror

بازگشت به بالا

کاربرانی که برای این ارسال از mirror تشکر کرده اند sabzineh, mosafer, Aram, renegade

sabzineh
کاربر جدید
کاربر جدید

9 دي ماه ، 1389
تعداد ارسالها: 15
تشکر کرده: 4
تشکر شده 10 بار در 6 پست

ارسالارسال شده در: دوشنبه، 23 اسفند ماه ، 1389 15:03:30    موضوع مطلب: پاسخ همراه با اعلان

mirror مي نويسد:
دقیقاٌ... من فکر می کنم این شعر کاملا عارفانه است. سهراب در قالب ماهی از سختیهایی که یک عارف تحمل می کند تا به عشق معنوی برسد سخن می گوید.
سختیهایی که از حد آدم های عادی و زمینی گذشته... این سختیها به منزله نبود آب برای ماهی است، شاید هم بیشتر... ودر آخر سهراب مثل بقیه عرفا که خود را
عارف واقعی نمی دانند (حتی اگر هم باشد) از دیگری طلب می کند که پیغامش را به خدا برساند.... البته خدای سهراب فرق دارد... خدای او در آسمانهای دور نیست.
خدایش در همین نزدیکیست، لای این شبو ها ، پای آن کاج بلند... اما ترجیح می دهد پیغام این ماهی را مخاطب به خدایش برساند.

با تشکر
                                                                                                                                                                               mirror

خیلی ممنون . من کاملا با نظر شما موافقم . خیلی کمکم کردید.

بازگشت به بالا

yamid
کاربر جدید
کاربر جدید

22 فروردين ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 1
تشکر کرده: 0
تشکر شده 0 بار در 0 پست

ارسالارسال شده در: چهارشنبه، 24 فروردين ماه ، 1390 14:52:10    موضوع مطلب: پاسخ همراه با اعلان

خیلی موثر واقع شد.متشکرم.

بازگشت به بالا

saba88saba
کاربر جدید
کاربر جدید

9 بهمن ماه ، 1391
تعداد ارسالها: 2
تشکر کرده: 1
تشکر شده 0 بار در 0 پست

محل سكونت: شیراز

ارسالارسال شده در: دوشنبه، 9 بهمن ماه ، 1391 11:04:19    موضوع مطلب: پاسخ همراه با اعلان

خیلی موضوع جالبی رو شروع کردید. در این که اشعار سهراب عارفانه ست شکی نیست اما برای درک نمادهایی که در اشعارش به کار می برد بررسی بیشتری لازم است. همینطور در زمینه ی ادبیات تطبیقی موارد مشابهی بین نمادهای به کار برده شده در قرآن، اشعار سهراب و اشعار یک نویسنده ی اروپایی پیدا شده که به زودی براتون ارسال می کنم.

بازگشت به بالا

vahidmoulaei
کاربر جدید
کاربر جدید

2 تير ماه ، 1391
تعداد ارسالها: 13
تشکر کرده: 14
تشکر شده 14 بار در 7 پست

محل سكونت: tabriz

ارسالارسال شده در: آدینه، 20 بهمن ماه ، 1391 11:12:25    موضوع مطلب: پاسخ همراه با اعلان

با سلام و تشکر از همه دوستان:
به نظر من اوج شعر و البته پیام اصلی شعر تو این قسمت هستش:

(( تو اگر در تپش باغ خودا را دیدی، همت کن
                     و بگو ماهی ها حوضشان بی آب است))

به نظرم سهراب وظیفه هر انسانی رو دیدن خدا در تپش باغ میدونه . بعد از این مرحله دیگه انسان به مشکلات خودش فکر نمیکنه چون دیگه براش رنج ها و در درد های که تحمل کرده مهم نیست چون با ارزش ترین وجود رو پیدا کرده.پس همت میکنه برا مشکلات و دردهای دیگران و به تعبیر زیبای سهراب (( همت کن و بگو ماهی ها حوضشان بی آب است)) اگرچه این ماهی ها هم آب رو برا خودشون نمیخوان چون قبل از این میخونیم (( به درَک راه نبردیم به اکسیژن آب!     برق از پولک ما رفت که رفت.          ولی آن نور درشت      عکس آن میخک قرمز در آب      که اگر باد می آمد دل او،پشت پرچین تغافل می زد      چشم ما بود. روزنی بود به اقرار بهشت.))
یعنی تو این مرحله از عرفان هر عارف همه چیز رو برای دیگران میخواد.

بازگشت به بالا

تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

تالار گفتگوی سايت دوستداران سهراب سپهري صفحه اول انجمن -> اشعار

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1

نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت